موسسه فهیم

جایگاه کرامت انسان در استنباط فقهی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی ایازی، استاد حوزه علمیه قم ، شامگاه شنبه، دهم آذرماه، در نشست علمی «جایگاه کرامت انسان در استنباط فقهی» در مؤسسه فهیم گفت: قرآن یک‌جا در سوره اسراء و نوبت دیگر در سوره حجرات در باب کرامت انسان دو آیه بیان فرموده است؛ در سوره حجرات موضوع اکرمیت است و در سوره نساء سخن از کرامت ذاتی است.

مطالعه

جلسه پنجم از سلسله جلسات تحلیل آیات جهادی قرآن

به گزارش خبرنگار فهیم حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم قاضی‌زاده، استاد حوزه و دانشگاه و رئیس موسسه پژوهشی _ فرهنگی فهیم در جلسه پنجم از سلسله جلسات تحلیل آیات جهادی قرآن با برشمردن دیدگاه‌های هفتگانه مفسران و مراجع در مورد جهاد و آیات جهادی قرآن گفت: اولین آیات جهاد در قرآن در سوره بقره عنوان شد و از میان دیدگاه‌های هفتگانه که در جلسات قبل گفته شد شاید بتوان گفت: بهترین دیدگاه این است که فتنه در این آیات به معنای شرک نیست بلکه به معنای مسلمان‌آزاری و آزار و اذیت آنان به خاطر اسلام است.

مطالعه

جلسه چهارم تحلیل آیات جهادی قرآن کریم

به گزارش خبرنگار فهیم؛ حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم قاضی‌زاده، استاد و محقق حوزه علمیه در ادامه جلسات تحلیل آیات جهادی قرآن در موسسه فهیم با اشاره به آیه ۱۹۳ سوره بقره گفت: روشن است که سیاق این آیات در مورد مشرکین مکه است و از آن جهاد ابتدایی برداشت نمی‌شود.

مطالعه

جلسه دوم از سلسله جلسات تحلیل آیات جهادی قرآن کریم

به گزارش خبرنگار فهیم؛ حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم قاضی‌زاده، رئیس موسسه فهیم، در دومین جلسه از سلسله جلسات تحلیل آیات جهادی قرآن کریم در این موسسه گفت: سه مسئله در این باب مطرح است؛ اول جهاد با غیرمسلمین برای پذیرش عقیده که مشهور به جهاد ابتدایی است؛ دوم جهاد آزادیبخش یعنی دفاع از دیگر مسلمین و سوم؛ جهاد دفاعی که گستره زیادی دارد و شامل هجوم فردی و جمعی دشمن به شخص و یا ناموس می‌شود و چهارمین نوع جهاد نیز جهاد علیه یاغیان و شورشیان است.

مطالعه

جلسه اول از تحلیل آیات جهادی قرآن کریم

به گزارش خبرنگار موسسه فهیم حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم قاضی‌زاده، رئیس موسسه پژوهشی ـ فرهنگی فهیم و استاد حوزه علمیه در اولین جلسه از سلسله جلسات تحلیل آیات جهادی قرآن کریم در این موسسه به آراء مختلف در مورد بحث جهاد ابتدایی و دفاعی اشاره کرد و گفت: برخی معتقدند که می‌توانیم جهاد ابتدایی علیه غیرمسلمین داشته باشیم که در این صورت یا اسلام را خواهند پذیرفت و اگر نپذیرفتند باید جزیه بدهند و اگر هیچ‌کدام را نپذیرند باید کشته شوند.

مطالعه

خلاصه جلسه احادیث ساختگی از منظر شهید آیت الله مطهری

جلسه 291 موسسه پژوهشی فهیم با موضوع احادیث ساختگی از منظر شهید آیت الله مطهری با ارائه بحث توسط حجه الاسلام والمسلمین مهدی مهریزی، استاد و محقق حوزه علمیه قم برگزار گردید ایشان در ابتدا گفتند: مرحوم مطهری سه ویژگی داشته است؛ پالایشگری، تبیین عقلانی آموزه‌های دینی و پاسخ به شبهات و سؤالات؛ در بخش نخست به نقد روحانیت و بعد به تبیین عاشورا پرداخته است و در لابلای آثار دیگر خود به بحث احادیث جعلی می‌پردازد و تعبیر مزخرف و جعلی بودن را برای این نوع احادیث که نمونه آن را نیز نقل کرده آورده است.

مطالعه

جلسه 290 موسسه پژوهشی فهیم با موضوع چالش های فقه رایج از منظر آیت الله مطهری

ایشان در ابتدا فرمودند : افراد زیادی هستند که در قرن اخیر به فقه امامیه ایراد و اشکال گرفته‌اند؛ نه‌تنها به برخی فتاوا بلکه اشکالات مبنایی ولی در میان همه این آسیب‌شناسی‌ها تنها یک نفر را سراغ داریم که خودش فقیه است و در عین حال وارد این مباحث چالش‌برانگیز شده و او کسی جز شهید مطهری نیست.

مطالعه

خلاصه جلسه مراقبت معنوی بیماران

جلسه 289 موسسه پژوهشی فهیم با موضوع مراقبت معنوی بیماران و با ارائه بحث توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر مسعود آذربایجانی برگزار گردید. در این جلسه ابتدا به پخش بعضی از کلیپ هایی که محتوای آن نا امیدی بیماران سرطانی بود مبادرت شد. سپس استاد آذربایجانی با طرح – پنج مسئله به بحث خود پرداخت . وی در این باره مسایل زیر را مطرح کرد: 1-مشکلات و چالش های معنوی –دینی بیماران چیست؟ 2-پرسش های بیماران در ابعاد معنوی- دینی کدامند؟ 3- ظرفیت های دین اسلام در این رابط چیست؟

مطالعه