موسسه فهیم

خلاصه ها

روش مواجهه با چالش‌های فقهی در دنیای معاصر

این بحث در حوزه چالش‌های فقهی است با عنوان «روش مواجهه با چالش‌های فقهی در دنیای معاصر است». در این زمینه در آغاز بحث -‌پیش از این‌که بحثم و راه‌حل را مطرح کنم‌- مسئله‌ای وجود دارد که تقریباً دغدغه بسیاری از مصلحان اجتماعی و فقیهان معاصر ماست.

مطالعه

مدرس دروس خارج فقه حوزه علمیه قم در واکنش به اظهارات ابوالفضل بهرام‌پور

آیت الله کاظم قاضی زاده ، مدرس دروس خارج فقه حوزه علمیه قم در واکنش به اظهارات ابوالفضل بهرام‌پور، کارشناس مسائل قرآنی در شبکه یک صداوسیما به ایرناپلاس می‌گوید: در سوره مبارکه مائده درباره افرادی که اصطلاحاً به آنان محارب گفته می‌شود، توضیح داده‌شده و دو عنوان محاربه و تلاش در فسادگستری در زمین ذکر شده است. فقهای ما معمولاً جمع این دو عنوان را موضوع حکم آیه می‌دانند و آن‌طور که بسیاری از فقها ازجمله امام خمینی مطرح می‌کنند، این افراد کسانی هستند که برای ترساندن مردم، گرفتن اموال آنان و احیاناً کشتن و مجروح کردن آنان، سلاح در دست می‌گیرند و طبعا به‌عنوان محارب شناخته می‌شوند. مصداق این عنوان در کلام فقها نیز راهزنان جاده‌ها هستند.

مطالعه

جایگاه کرامت انسان در استنباط احکام

موضوع بحث درباره «جایگاه کرامت انسان در استنباط احکام» است؛ درباره این‌که قرآن کریم به‌طور مشخص در بحث کرامت انسان دو آیه دارد؛ یکی در سوره اسراء و دیگری در سوره حجرات. در سوره اسراء موضوع کرامت است؛ ولی در سوره حجرات موضوع اکرمیت است:

مطالعه

سنت های ملی و دینی و نسبت بین آنها

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم، الحمد الله ربّ العالمین، والصلاة والسلام علی سیّدنا ونبیَنا ابوالقاسم مصطفی محمَد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین. «رَبِّ اشْرَحْ لي‏ صَدْري وَيَسِّرْ لي‏ أَمْري‏ وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِساني يَفْقَهُوا قَوْلي‏».

مطالعه

امام صادق و احیای سنت

در سالروز شهادت حضرت صادق7، شیخ‌الائمه -‌و به تعبیر مشهور و معروف‌- صاحب مذهب، در محضر دوستان، استادان و علاقه‌مندان به آن بزرگوار، فرصت کوتاهی را درباره آن حضرت و نقش ایشان در احیای سنت صحبت می‌کنیم؛ ان‌شاءالله.

مطالعه